ĀRAIŠU ARHEOLOĢISKAIS MUZEJPARKS

Āraišu arheoloģiskā muzejparkā notiks pasākumu cikla noslēgums
20-22.septembrī (programma tiek precizēta)
_____________________________________________________________________

Āraišu ezerpils
Ezerpilis veido īpašu Latvijas arheoloģisko pieminekļu kategoriju, kas no pārējiem atšķiras ar savu atrašanos ezeros, labo saglabāšanās pakāpi un ciešo saikni ar folkloru. Āraišu ezerpils bijusi pastāvīgi apdzīvota, pilskalniem līdzīgi nocietināta dzīvesvieta, kas aizsardzības nolūkā celta uz mazas, pārplūstošas saliņas. Ezerpili cēluši un 9.-10.gs. apdzīvojuši senie latgaļi. Apdzīvotas vietas būvniecības darbi bija saistīti ar dabiski veidotas salas pārveidošanu. Mūsdienās ir izvirzītas vairākas hipotēzes par ezermītņu statusi (vai tā ir bijusi nocietināta apdzīvota vieta, dižciltīgo un vadoņu rezidence, vai gūstekņu nometne).
Āraišu ezera saliņa kā arheoloģisks piemineklis zināma jau kopš 19.gs beigām. Taču īsto Āraišu ezera senmītnes raksturu uzzināja tikai pēc tam, kad desmit arheoloģisko sezonu laikā (1965.-1969., 1975.-1979.) arheologa Jāņa Apala vadībā izpētīja ¾ no apmēram 2500 m² lielās ezerpils platības, kā arī ceļu uz krastu. Lai to varētu izdarīt, ezera līmeni pazemināja par 1 metru, ap izrakumu laukumiem uzbēra dambjus, bet laukumos ieplūstošo ūdeni izsūknēja ar motorsūkņiem un strādāja poldera apstākļos.
Ezerpils līdz 2,5 m biezais kultūrslānis sastāvēja no piecām apbūves kārtām, kas uzslāņojušas cita citai bez hronoloģiska pārtraukuma. Uzsākot apbūvi uz saliņas virsmas no resniem guļbaļķiem izveidots taisnstūrveida pamatu režģos, kas pārsegts ar apaļkoku kārtu. Šādi radītā platforma pacēla ezerpils apbūvi apmēram par vienu metru virs ezera ūdens līmeņa. Katrā apbūvē konstatēja 16 dzīvojamās ēkas, kuru apdzīvojamā platība sniedzās no 10 līdz 30 m². Tās bija bez bēniņu guļbūves, kuru lēzenie ar egļu mizām vai bērza tāšu sloksnēm iesegtie jumti vienlaikus bija arī griesti. Telpas vidū atradās māla kleķa krāsns ēdiena gatavošanai un telpas apsildīšanai, gar sienām – guļamās lāvas, soli, bet virs tiem – plaukti iedzīves priekšmetu novietošanai un koka vadži drēbju uzkāršanai. Grīdojuma apaļkokus sedza zemes klons. Ēkai bija dūmistabas, bez skursteņiem. Ieejas labajā pusē parasti atradās nelielas saimnieciska rakstura piebūvītes. Ezerpils rekonstrukcijas procesā līdz šim izrakumos atrastas un izpētītas kopumā vairāk nekā 150 koka celtņu paliekas, 3500 senlietas un vairāk nekā simts tūkstošu trauku lausku. Izmantojot arheoloģisko izrakumu datus un etnogrāfiskās paralēles ar seno darba rīku kopijām (dzelzs šaurasmens cirvis, kalts, slīmests un koka ķīļi), līdz šim brīdim uzbūvētas 15 senās celtnes, kas par 80% atbilst to oriģinālajam izskatam. 
Āraišu ezerpils ir Latvijas valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis, turklāt ezerpils pašlaik ir pirmais plašāk pētītais šīs kategorijas piemineklis visā ziemeļaustrumu Eiropā. Āraišu ezerpils ir kļuvis par unikālu Latvijas senvēstures vizualizāciju, kas atspoguļo seno latgaļu dzīvesveidu un celtniecības tradīcijas. Pašlaik, Āraišu arheoloģiskais muzejparks ir Latvijas Nacionālā vēstures muzeja struktūrvienība.
Pēc „Latvijas senākā vēsture”., LVI, Rīga – 2001.g. materiāliem.





Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru